1% z podatku zmienia się w 1,5%


Od 1 lipca 2022 wchodzi nowy przepis, który będzie obowiązywał już w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 rok. Chodzi o przekazywanie w PIT 1% od podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Osoby fizyczne rozliczające PIT będą mogły przekazać teraz 1,5% od swojego podatku.

Ważne są tez kulisy dlaczego w ogóle do takiej zmiany doszło. Po wprowadzeniu przez rząd wszystkich „Polskich Ładów” oraz po przygotowanej symulacji okazało się, organizację pożytku publicznego straciłyby łącznie ok 200 mln złotych, co oczywiście nie spotkało się przychylnością OPP. Rząd PIS zaproponował wiec, że organizację dostaną częściowe wyrównanie poprzez przygotowany algorytm oraz w ramach konkursu(swoją drogą bardzo ciekawe kto by wygrał taki konkurs)

Senat wraz z organizacjami publicznymi przygotowali poprawkę, aby jednak darowizna wynosiła 1,5%. W ostatecznym głosowaniu w sejmie dwoma głosami udało się przegłosować tą poprawkę. Warto zaznaczyć, że za odrzuceniem głosował cały klub PIS, a głosowanie udało się wygrać tylko dlatego, że 5 posłów z tego ugrupowania nie było obecnych podczas głosowania.